1. A helyi érték megnevezése:
Forgách Pince
2. Az értéktárba történő felvételt jóváhagyó bizottsági határozat száma:
4/2016. (IV.27.)
3. A helyi érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:
épített környezet
4. A helyi érték fellelhetőségének helye:
Marcali, Nagypincei út (házszám nélküli)
5. A helyi érték bemutatása
A Marcali-hát a rómaiak óta jelentős szőlőtermesztő és bortermelő vidék, s ez a tevékenység ma is fontos szerepet játszik a lakosság életében. A Forgáchok, ahogyan más gombai nemesi családok (Thulmon, Bárány, Stephaich, Paiss és Noszlopy) is, a 19. század elejétől szőlőbirtokkal rendelkeztek itt. Valószínűleg a 19. század közepén építtették az első nádtetejű pincéjüket a Gombához tartozó Öreghegyen.
Marcali-Gombán az 1920-as és ’30-as években egy kitűnően felkészült szakember, Hagony Ferenc (1904-1984) pincemester irányította a bortermelést. A Forgách borokat Budapestre is szállították, versenyeken szerepeltették és neves vendéglőkben árulták.
A Forgách uradalom nagypincéje 1936-ban leégett. Az újpincét a régitől északabbra, Főrdös Lajos intéző elgondolása alapján építették meg. A szőlőbirtok mellett 1941-ben Árpád-házi Boldog Margit – akit 1943-ban szentté avattak – tiszteletére állíttatott a család egy szobrot, amelyet a Mandulás-hegyi tulajdonosok 2005-ben felújítottak. A pinceépületet Forgách V. Károly 1945-46-ig használta, majd államosították. A „Nagy Pince” 1989-ig a marcali termelőszövetkezet kezelésében volt, majd magántulajdonba került, azóta a felújított és kibővített épület vendéglőként működik.
6. A helyi értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)
Móricz Béla: Marcali múltja az első világháborúig. Marcali, 2012.
https://forgachpince.hu/
7. A helyi érték hivatalos weboldalának címe: