1963 tavaszán járunk. Ott György és Ott Györgyné Mária néni Középrigócon tanított, dolgozott. Ekkor érkezett a megbízás, hogy Észak-Somogyban létre kell hozni egy ifjúsági erdészeti iskolát. A feladat óriásinak tűnt. Két lehetséges település került szóba, az egyik Öreglak, a másik Szőcsénypuszta volt.
Mi döntött Szőcsény mellett? „A Véssey kastély, a kúriát körülvevő erdő, és a sok-sok ibolya” - Mária néni így emlékezett vissza erre az időszakra. És elindult a munka. Egy kastélyépület berendezések, víz és villany nélkül, egy bent lakó erdésszel…1963 tavaszán járunk. Ott György és Ott Györgyné Mária néni Középrigócon tanított, dolgozott. Ekkor érkezett a megbízás, hogy Észak-Somogyban létre kell hozni egy ifjúsági erdészeti iskolát. A feladat óriásinak tűnt. Két lehetséges település került szóba, az egyik Öreglak, a másik Szőcsénypuszta volt. Mi döntött Szőcsény mellett? „A Véssey kastély, a kúriát körülvevő erdő, és a sok-sok ibolya” - Mária néni így emlékezett vissza erre az időszakra. És elindult a munka. Egy kastélyépület berendezések, víz és villany nélkül, egy bent lakó erdésszel…
„Hogyan lesz ebből a rendezetlen helyzetből erdészeti tanulóiskola?Mikor lesz elfogadható állapotú, hogy a Dunántúlról érkező fiatalokat fogadni tudjuk?...És iskola lett!Egy hónap múlva jelentettem a Szakoktatási és Kísérleti Főosztálynak, az Országos Erdészeti Főigazgatóságnak a 30 fővel történő ifjúsági erdészeti tanulóképzés beindítását.” (Ott György igazgató)
Az iskola első tanulócsoportja - 1963.
1963. június 17-én elindult a tanítás. Először csak a kastélyt vehették birtokba, a nyugati szárnyban alakították ki az osztálytermet, a tanulók hálószobáit és a gazdasági irodát. A keleti szárnyban kapott helyet a szolgálati lakás. A kastély megtelt élettel. A tanulni vágyó fiatalokat az állami erdőgazdaságok iskolázták be. Három hónap elméleti oktatás után következett a hét hónap gyakorlati idő, melyet a küldő erdőgazdaságoknál kellett eltölteni. Még ezen év szeptemberében újabb 35 fő kezdte meg tanulmányait. 1964-től 5-5 hónap lett az elmélet és gyakorlat aránya. Az oktató-nevelő munkát három főállású tanár és négy fő óraadó látta el. Mivel 1965. február 1-jével két párhuzamos osztály indult, szükség volt újabb tanerőre, így egy főállású oktatóval bővült a tantestület. Az 1969/70-es tanévtől – a szakmunkásképzés reformjának köszönhetően – megkezdődött a hároméves ifjúsági erdőgazdasági szakmunkásképzés. A szakma elnevezése: 1702 Erdőművelő-fakitermelő.
A parádés istállóból lett tanműhely 1976
Az iskola kinőtte a kastélyépületet. A volt gazdatiszti lakásból tanügyi épületet alakítottak ki, a kastély továbbra is a tanulók szálláshelyéül szolgált. Az átalakított épületben kapott helyet három tanterem szertárral együtt, három irodahelyiség, szociális helyiségek és zsibongó. A tanulólétszám emelkedése, a folyamatos fejlődés és fejlesztések ellenére a ’70-es évek közepén többször is felmerült az iskola megszűntetésének lehetősége.
Iskolabővítés a 80-as években
Az igazgató, Ott György azonban új utakat keresett. 1975-től elkezdődött a munkaviszonyban álló felnőtt dolgozók bentlakásos képzése (betanított munkás tanfolyamok). Innentől stabilizálódott az iskola helyzete.
A felnőttszállás épülete
A társadalmi, gazdasági környezet változása magával hozta a fejlesztés lehetőségét. Az 1981/82-es tanévtől 5 nap elméleti, 5 nap gyakorlati ciklusban folyik a tanítás.
Cselédlakások a kollégium helyén
Konyha építése 1986
1984-ben négy új tanteremmel bővült az iskola, majd 1986-ban egy 300 főt ellátó konyha és étterem, néhány évvel később pedig egy 250 férőhelyes kollégium került átadásra. 1993-tól négy újabb tanműhely, és a tornaterem segíti az oktatást-nevelést.
Ott György 1988-ban vonult nyugállományba, onnantól Kiss Vince lett az igazgató. Új szakmák, új lehetőségek. Bognár, kádár, mezőgazdasági kovács, és megjelent a dísznövénykertész szakma is a palettán, s ezzel párhuzamosan most már lányok is tanulhattak az intézmény falai között. Számukra egy 40 férőhelyes kollégium került kialakításra.
Mezőgazdasági kovács szakma
Bognár szakma
Dísznövénykertész szakma
Vadász - vadtenyésztő szakma
1995-ben az iskola kezelésébe került 1786 hektár tanerdő és 4500 hektár vadászterület, amelyek nemcsak az oktatást segítették, hanem az iskola gazdálkodását is. A töretlen fejlődés nem állt meg. A tanulólétszám növekedett, beindult az érettségit adó szakmunkások középiskolája is.2000-ben az iskola megkezdte a vadász-vadtenyésztő szakmunkásképzést, a következő tanévtől pedig elindult a vadgazdálkodási technikus, majd az erdésztechnikus és a fafeldolgozó technikus képzés is. 2005-ben az építőipari szakmák közül a kőműves is felkerült a képzési palettára.Közben 2002-ben újabb építkezés kezdődött, 9 új tanteremmel bővült az iskola. Április 7-én pedig az intézmény felvette a nagy vadászíró, Széchenyi Zsigmond nevét. A névadóhoz kapcsolódóan adták át az emlékszobát, a vadasparkot, a névadó mellszobrát, ill. az életfát.
A régi emlékszoba
Hertelendy Margit és Kiss Vince
Mélységek és magasságok mindenki életében vannak. Így volt ez iskolánk életében is. Egy szomorú hétfő reggel, 2007 januárjában, amit nehezen felejtünk, hiszen a kollégium lángokban állt. Az újjáépítés megmutatta az összefogás erejét, és 2008 tavaszán az új épület átadására is sor kerülhetett.
Névadó 2002.
Az iskola új szárnya 2003.
Kiss Vince igazgató úrnak az élete összefonódott az iskolával. 46 éven át minden nap ide vezetett első útja. 1964-től a tantestület oszlopos tagja, szakoktató, majd 1975-től igazgatóhelyettes, és Ott György nyugdíjba vonulása után, a nevelőtestület és az akkori vezetés bizalmát élvezve lett igazgató 1988-2010-ig.
2013-ban ünnepeltük az iskola 50. évfordulóját. Az ünnepségen jelen volt Hertelendy Margit, Széchenyi Zsigmond özvegye is. Ekkor nyitotta meg kapuit az iskolatörténeti kiállítás, és méltó helyre került az emlékszoba is. Folyamatos változások jellemezték a 2010 utáni időszakot. A társadalmi, gazdasági változások az iskolát sem kímélték. Többször is megváltozott a fenntartói környezet, ami állandó bizonytalanságot is hozott magával. Iskolaösszevonás és szétválás, a korábbi gazdasági önállóság elvesztése, a tanerdő kezelési jogának visszakerülése a SEFAG Zrt-hez. De az iskolában a munka nem állt meg.
2018 óta Tóth Krisztina vezeti az intézményt. 2020. július 1-től a Déli Agrárszakképzési Centrum részeként működünk. Az iskola fő profilja az erdőművelő-fakitermelő szakma megmaradt, és kiegészült az erdésztechnikus, a mezőgazdasági gépész és gépésztechnikus képzésekkel. Nappali, esti és levelező tagozaton is folyik az oktatás.
Kollégium átadó - 2008.
Minden iskola életében vannak hétköznapok, ünnepek, jó és rossz dolgok. Ez alól a mi iskolánk sem kivétel. Nehéz azt mondani, hogy mindig minden rendben van, hogy mindig mosolygunk. De tesszük a dolgunk, folyamatosan fejlesztünk, fejlődünk mi magunk is. Ezért is volt fontos számunkra, hogy 2023. október 5-én megünnepeljük iskolánk alapításának 60 éves évfordulóját.
A fotókat, archív felvételeket Ott Györgyné, Kiss Vince és felesége Erzsi néni, és Csernalovics László bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!
Vadaspark