2023. szeptember 28-tól október 1-ig négytagú küldöttség utazott városunkból Maroshévízre. A delegáció vezetője Kőrösi András Marcali Város Önkormányzatának képviselője, a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöke volt. Testvérvárosunkban ebben az időszakban két fontos esemény is zajlott. Az egyik a Maroshévízi Magyarok Egyesülete által szervezett III. Őszi Napok Programsorozata és ekkor ünnepelték a Kemény János Elméleti Líceum fennállásának 30. névadásának, líceumi rangra emelésének 20. évfordulóját is.
Az Őszi Napok programsorozat keretében részt vettünk az európai hírű Szentegyházi Gyermekfilharmónia élményszámba menő koncertjén. Ritkán láthatunk olyat, amikor egyszerre 140 gyerek -kórustagok és a zenekar tagjai- lépnek fel egy színpadon, akik zenéjükkel, dalaik előadásával különleges élményt nyújtottak a nézőtéren ülők számára.
Pénteken délelőtt a Kemény János Elméleti Líceum jubileumi programján vettünk részt, ami egyben a magyar nyelvű oktatás létrejöttének 150. évfordulójához is kapcsolódott. Deme Gabriella igazgatónő bemutatta a meghívottaknak az intézményt, ahol óvoda, iskola és gimnázium is működik. Nem csak Maroshévízről, hanem a környékbeli kisebb falvakból is járnak ide gyerekek, akik a magyar nyelven folyó oktatást választották. Ezután az iskola dísztermében ünnepi megemlékezésen vettünk részt. Itt felavatták az iskola zászlóját, majd ünnepi beszédek következtek. Az ünnepség szónokai kiemelték a magyar nyelv összetartó erejét, gratuláltak az iskolában folyó kimagasló oktató-nevelő munkához és kihangsúlyozták a magyar nyelvű tanítás fontosságát. Ezután az iskola tizenkettedikes osztályának műsora következett.
Több érdekes és humoros jelenetben mutatták be névadójuk életét és munkásságát, előadásukban hallhattunk verset, láthattunk néptáncot. A műsor végén pedig egy nagyon megható dalt énekeltek, ami arról szólt, hogy mit jelent Erdélyben magyarnak lenni. A műsor után a résztvevők megkoszorúzták a névadó, Kemény János író, költő, színházigazgató, mecénás szobrát, majd átvettük az emléklapokat, melyet az iskola közössége állított ki „köszönettel megmaradási törekvéseink elkötelezett támogatásáért”.
Zajcsukné Páhi Katalin