2022 elején még ereje teljében szedte áldozatait a járvány városunkban is, terjedt a fertőzés az óvodáktól az iskolákon át az idősek otthonáig mindenütt. A veszélyhelyzet elmúltával szép lassan visszatérhetett az élet a normális kerékvágásba, nem csoda, ha a hosszú bezártság után elemi erővel támadt fel a vágy az emberekben a közösségi élet, a megszokott rendezvények, ünnepeink hagyományos rendje iránt.
Az Önkormányzat képviselő-testülete újra munkatervének megfelelően tarthatta meg üléseit,
Legnagyobb szabású feladatuk kétségtelenül a költségvetés összeállítása és elfogadása volt, aminek részét képezte a közmeghallgatás és dr. Sütő László polgármester televíziós fóruma is. A helyzet nem egyszerű: Mindenki tapasztalhatja a saját háztartásában az állandó, helyenként durva áremelkedést, a város gazdálkodásában sincs másként. Úgy kell egy egész évre előre tervezni, hogy nem lehet tudni, mit hoz a holnap. A bevételek nem nőnek, a kiadások viszont igen, úgy kell manőverezni, hogy biztonságosan tudjanak működni az intézmények, be lehessen fejezni a megkezdett programokat, építkezéseket.
Csak egyetlen példa: a tavalyihoz képest kettő és félszeres árat kell fizetnie a városnak a felhasznált villamosenergiáért, de ehhez semmilyen központi támogatást nem kapunk.
A város lakóit közvetlenül is érinti a testület rendelete a közösségi élet szabályainak betartásáról és betartatásáról. Marcaliban közterületen tilos galambokat etetni, le kell nyesni a közlekedést zavaró faágakat, bokrokat, el kell takarítani a havat. A füvet le kell nyírni, mielőtt húsz centisre nőne, a jeges, síkos járdát fel kell szórni, mégpedig engedélyezett anyagokkal.
Aki a szabályokat megszegi, arra akár 200 000 Ft bírság is kiszabható. Ha ennek se lenne hatása, a büntetés többször is megismételhető.
Rendelkeztek az avarégetés, a tűzrakás szabályairól, de ez nem mindenkor és minden utcában egységes, ezért jó, ha részletesebben is tájékozódunk! / lapunk 5. oldala /
Változtattak a szociális támogatások egyes szabályain, az élet aktuális helyzeteihez igazítva őket.Ezentúl az kaphat lakhatási támogatást, akinek a háztartásában az egy főre eső jövedelem nem éri el az aktuális öregségi nyugdíj legkisebb összegének 280 %-át, és nincs olyan vagyona, amit értékesíthetne. Ugyanez vonatkozik a gyógyszertámogatásra is, de ha valaki egyedül él, az az előzőek 300 %-áig is megkaphatja a támogatást.
Indokolt esetben a testület méltányosságból eltérhet a szabályoktól.
Érdemes tájékozódni a lehetőségekről, hogy a segítség eljuthasson a rászorulókhoz!
A szomszédunkat, Ukrajnát sújtó orosz támadás hírére megmozdult a város: intézmények, civil szervezetek, vallási közösségek szerveztek adománygyűjtést, hogy a maga eszközeivel mindenki segíthessen a bajba jutottakon, jelezve együttérzését a földönfutóvá lett emberek iránt, akiknek a háború következtében egyik pillanatról a másikra összeomlott az egész életük. Tekintélyes mennyiségű adomány gyűlt össze, a munkát a Máltai Szeretetszolgálat marcali szervezete fogta össze, akiknek nagy tapasztalata van már a hasonló akciók lebonyolításában.
Az idén még csak zárt körben, kisebb csoportokban lehetett farsangolni az aprónépnek a bölcsődében, óvodákban, iskolákban. Szívből reméljük, hogy jövőre már másként lesz, és a szülők, nagyszülők nemcsak képeken gyönyörködhetnek szeretteikben.
Farsang havában még szigorúak voltak a gyülekezési szabályok, óvatosabbak is voltak az emberek. Így állhatott elő az a furcsa helyzet, hogy 2022-ben a báli szezon nem januárra-februárra esett, hanem húsvét utánra, főként májusra. Ekkor tartották sorban a szülők bálját a város intézményeiben, a szervezők és a szponzorok mindenhol kitettek magukért: kitűnő hangulat, gazdag tombola, a gyerekek javára fordítható tisztességes bevétel jellemezte a rendezvényeket.
Több éves múltra visszatekintő kedves hagyomány Marcaliban, hogy minden helyi illetőségű újszülött világra jöttének örömére rózsát ültetnek a könyvtár melletti parkban. A rózsaültetésre meghívót kap az előző évben született összes baba, szüleikkel együtt, és minden család elültetheti - segítséggel - a saját virágát. Mivel azonban a járvány miatt az előző két évben is el kellett maradnia a rendezvénynek, az idén ezt pótolva, két alkalomra kellett szervezni az eseményt. Tavaly egyébként 93 baba született a városban.
Újra élettel teltek meg a civil szervezetek, művészeti együttesek hétköznapjai is. Folytathatta szerteágazó tevékenységét a Hagyományőrző Ipartestület, ismét elindították a túrák szervezését, megemlékezéseket, előadásokat tartottak, több alkalommal is a Keresztény Értelmiségiek helyi szervezetével karöltve. Az egyesület munkájának elismeréseként a megyenapon kitüntetést vehetett át, többek között Mocsai Lajos kézilabdaedző-professzor társaságában.
Mozgalmas közösségi életet élnek a Honvéd Nyugdíjasok is, programjaikban egymást érik a kirándulások, a különböző ünnepi alkalmakhoz kötődő megemlékezések, összejövetelek.
Megszaporodtak a Bajtársi Egyesület dalárdájának fellépései a Marcali környéki településeken. Ahogy nevük is mutatja, nemcsak nótázni szeretnek, hanem igazi baráti közösséget is alkotnak, szerepléseikre családtagjaik is el szokták kísérni őket.
De láthattuk már az idén a Marcato együttest is, egy szülők báljához kapcsolódó szabadtéri koncerten, ahogy a Művészeti Iskola növendékeinek igényes táncában is lehetett már gyönyörködni.
A város amatőr művészeti együtteseit az Önkormányzat egyébként rendszeresen támogatja anyagilag. Az idén például a Baglas 1 500 000, a Calypso 700 000, a Marcato 450 000, a Dalárda és a Balaton M&K 300 000 - 300 000 forintot kap.
Marcali legnagyobb vallási közössége, a katolikus hívők is végre korlátozások nélkül tarthatták meg ünnepeiket. A hagyományoknak megfelelően rendezhették meg a húsvéti körmenetet, és egy év kihagyás után újra volt elsőáldozás is. Összetorlódtak a keresztelők: volt olyan alkalom, amikor tíz kisgyereket kereszteltek egyszerre - ez az esemény bensőséges családi ünnep is egyúttal, amikor összegyűlik a rokonság, népes összejöveteleket viszont nem lehetett vagy nem volt ajánlatos tartani.
Az idén azonban nemcsak a világra jött, hanem a meg sem születhetett gyermekek sorsa is cselekvésre késztetett jólelkű embereket: Egy lelkes és tevékeny marcali házaspár, dr. Gyulai Botond és dr. Gyulainé Domján Zsuzsanna kezdeményezésére, széleskörű összefogással jöhetett létre a „Meg nem született gyermekek emlékhelye” a központi temetőben.
A tavasz meghozta a város kulturális életének fellendülését is. Ismét örvendezhettünk a már megszokott és megszeretett rendezvényeknek, de bővült is a repertoár.
Jólesett a téli bezártság után felhőtlenül szórakozni a borforralón, a gyerekek igencsak élvezték a majális színes forgatagát.
Sorra nyíltak a kiállítások, zajlottak a múzeumi foglalkozások, a könyvtár újra megrendezte a bringás reggelit, ráadásul gazdagabb, újabb programokkal. A Künzelsau térre vándorkiállítás érkezett, amely múltunk roma hőseinek állít emléket.
A megszokottak mellett újak meghonosításával is próbálkoznak a szervezők: Ilyen az éjszakai fürdőzés vagy a város különböző pontjain rendszeresen megszólaló térzene.
Programokban gazdagnak ígérkezik a nyár is, a helyszínek kínálata kibővül a szabadtéri színpaddal, ott is érdekes szórakoztató előadásokat lehet majd látni. Érdemes figyelni a plakátokat!