A szeretet és az elfogadás jegyében

A szeretet és az elfogadás jegyében

Sokan ismerik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tevékenységét Marcaliban, s tudják azt, hogy Gombán nappali foglalkoztatót működtetnek a fogyatékkal élő felnőttek részére. Arról már kevesebben értesültek, hogy négy éve Boronkára, a régi óvoda épületébe költözött át az iskolájuk. Cikkünkben bemutatjuk, mivel foglalkoznak az egyik, mivel a másik intézményben.

 

Guzsvinecz Roland a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) Gondviselés Házának intézményvezetője Marcaliban. Őt kérdeztük mindennapjaikról.
- A gombai városrész iskola épületét alakítottuk át 2008-ban, itt működünk. Az intézményi feladatellátásunk két pilléren nyugszik. A fogyatékos nappali ellátás és a támogató szolgálat. Mindkét szolgáltatás feladata a fogyatékos személyek ellátása.

 

guzs1

 

A támogató szolgálaton belül személyi segítést, tanácsadást, információt nyújtunk és szállítjuk igénybevevőinket. Három 9 személyes mikrobuszunkkal elégítjük ki intézményünk és a MMSZ Fejlesztő Iskola szállítási igényeit.

 

g3

 


- Hányan veszik igénybe a szolgáltatást?
-A nappali ellátásban negyven a férőhelyünk, de a nyilvántartottak száma 53 fő. Nagy az ellátási területünk: az egész marcali és fonyódi járás, valamint Fonyód, Balatonlelle, Balatonboglár és Nagybajom. Tanítási szünetekben a fejlesztő iskolások is jöhetnek hozzánk, szabad az átjárásuk.

- Hogyan telik egy napjuk?
- Reggel busszal szállítjuk intézményünkbe az ellátottakat, kora délután pedig haza. Átlagban egy nap kb. 38-an jönnek. Mivel a nappali ellátás igénybevétele nem kötelező jellegű, vannak, akik időszakosan járnak hozzánk, de vannak olyanok is, akik akár a hét minden napján. Arra törekszünk, hogy tartalmas programokat állítsunk össze napköziseinknek. Beszélgetünk adott témákról, pl. szeretet, tisztelet stb. Témanapokat szervezünk, legutóbb a Madarak és fák napját. Vannak állandó foglalkozásaink pl. gyógytorna, angol tanulás, kézműves foglalkozások, háztartási ismeretek. Számítógépes teremmel is rendelkezünk, a jó adottságú udvaron terasz, játszótér van, ahol közös főzéseket is tartunk időnként. A közeljövőben kosárlabda palánkot és pingpongasztalt szeretnénk vásárolni. Változatos fejlesztő játékokkal, eszközökkel rendelkezünk, de lehet társasozni, kártyázni, puzzle kirakóssal ügyködni. Differenciálunk a foglalkozásoknál, melynek legfőbb célja az önállóbb életre nevelés. A háztartási foglalkozások alkalmával elsajátítanak olyan tudást, amelyet akár a táborok alkalmával is hasznosítani tudnak (pl, ágyneműhúzás). Napköziseink rendkívül befogadóak, minden érdekli őket. Az egyházi ünnepeket és jeles napokat minden esetben méltó megemlékezéssel ünnepeljük. Nemrég készültünk műsorral anyák napjára és nagyszabású gyermeknappal, amelyen marcali 170 óvodása is részt vett. Évközben megyünk kirándulni a környékre, hogy megismerhessük a vidékünk nevezetességeit. A MMSZ által évente megrendezésre kerülő Esély spotnapon is rendszeres résztvevők vagyunk Győrben, ahol napköziseink kiváló eredményeket értek el, ami ugyancsak nagy élmény számunkra. Időnként moziba is megyünk a Korzóba, ahol rendszeresen megtekintjük a kiállításokat. Orfűn vásárolt a MMSZ egy nyaralót, így táborozni is van lehetőségünk. Tavaly négy napig szülők nélkül voltunk ott. Rendkívül élvezték a gondozottak. Mondhatom, itt nincs két egyforma nap.

 

roland

 

- Toleráns velük a társadalom?
- Úgy gondolom, egyre inkább befogadóbbak az emberek. Mélyen ott van mindannyiunkban a jószándék. Akárhol vagyunk, amikor elmondjuk, kik vagyunk, segítséget ajánlanak fel, vagy akár kedvezményeket, pl. a fagyisnál. Pont ez a lényeg, hogy a láthatatlant kellene megmutatnunk, az emberközpontúság, az egymás felé fordulás a legfontosabb az életben.

- Nemrég lett az intézmény vezetője.
-Veszprémben végeztem szociális munkás, majd mesterképzésen, szociálpolitika szakon. 2008-ban kerültem a Marcali Szociális és Egészségügyi Szolgáltató Központhoz, ahol több területen dolgoztam.
2021. június 15.-óta vagyok az intézménynél. Nagyon szeretem a munkám. Az MMSZ egy rendkívül rugalmasan működő szervezet, gyorsan reagál az igényekre, s az egészet a szeretet hatja át. Összetett a tevékenységi körünk, hisz intézményi feladatellátásunk mellett Önkéntes Csoportunk is van, amely többek közt adományok gyűjtésével és osztásával is foglalkozik. Ez most prioritást élvez ebben a háborús helyzetben. Bizony, itt helyben is foglalkozunk az ukrán menekült családokkal. Balatonkeresztúron, Somogyszentpálon, Kéthelyen, a szőcsényi kollégiumban is foglalkoztunk menekültekkel. Sok volt közöttük a pici gyerek, szinte mindenben segítségre szorultak. Ha szükséges volt a speciális szükségletek kielégítésére célzott gyűjtést is szerveztünk. Marcaliban az iskolák, az intézmények szinte rögtön, példa értékűen vettek ebben részt. A koronavírus világjárvány időszakát leszámítva az épületben péntekenként ruhabörzét is tartunk.

- Hányan dolgoznak az intézményben?
-16-an. Egy fő terápiás munkatárs nyolc fő gondozó, három fő gépkocsivezető, két fő kisegítő, egy adminisztratív dolgozó és jómagam. Az önkéntesek taglétszáma jelenleg 39 fő. Feladatuk az intézményi rendezvények támogatása mellett az adománygyűjtésekben és közvetítésekben való közreműködés (pl. Spar Adni Öröm élelmiszer adomány gyűjtés), valamint a környéken élő hátrányos helyzetű családok szükség szerinti támogatása. Nem könnyű, de nagyon hálás feladat a miénk. Azon vagyunk, hogy napközben tartalmas elfoglaltságot nyújtsunk a fogyatékkal élőknek, és élménnyel gazdagodva menjenek haza tőlünk.

 

m2


Boronkán Tóth Istvánné (Mariann) intézményvezetővel és Lőrincz Zsuzsanna igazgatóhelyettessel beszélgettünk a munkájukról.
-A fejlesztő iskola egy fiatal iskolatípus a gyógypedagógiai intézményrendszeren belül. Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola vagyunk, akik a Máltai Szeretetszolgálathoz tartoznak, nem az állam a fenntartónk. A Szeretetszolgálaton belül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány a működtetőnk. Az Alapítvány oktatási intézményeket tart fenn, mi vagyunk az egyetlen gyógypedagógiai iskola marcali székhellyel, és még van két intézményegységünk Pécsett és Siófokon.

 

m3


Hatéves kortól huszonhárom éves korukig teljesíthetik nálunk tankötelezettségüket a tanulók. Terveink között szerepel óvodai csoport létrehozása is, hisz nagy rá az igény. Az önkormányzat Marcali-Boronkán található volt óvoda épületében kaptunk helyet.

 

m4

 

A magas tanulólétszám miatt zsúfoltságban tudunk dolgozni, ezért a közeljövőben bővítjük az épületet. A mi gyerekeink súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermekek. Azok a tanulók járnak hozzánk, akik egyszerre többféle sérüléssel is küzdenek, értelmi fogyatékosságuk mellett látás-, hallás-, mozgássérültek, nem beszélők és sokan autisták.


-Hányan járnak az iskolába?
- 24 tanulónk van, ez az engedélyezett létszámunk. A Szakértői Bizottság szakértői véleménye alapján vehetjük fel őket hozzánk.

-Mennyi a dolgozói létszám?
-A marcali egységünkben 14 fő. Gyógypedagógiai asszisztensek segítik a gyógypedagógusok munkáját. 7 fős csoportjainkban 3 főből álló team végzi a nevelő-oktató, fejlesztő tevékenységet. Külső szakemberek is segítik a gyógypedagógiai munkát.

-Hogyan képzeljük el a napi munkát?
-Marcaliból és a környék településeiről a Támogató Szolgálatok kisbuszaival hozzák, majd a foglalkozások után haza is viszik a diákokat. A foglalkozásaink differenciáltak, a gyermekek egyéni képességeihez, szükségleteihez igazodnak. Az értelmileg akadályozott és autizmus szakirányú végzettséggel rendelkező gyógypedagógusaink mellett további szakemberek-logopédus, szomatopedagógus, szurdopedagógus, zeneterapeuta- vesznek részt a tanulók egyéni fejlesztésében.
Célunk az, hogy segítsük a hozzánk járó gyermekeket és családjaikat a mindennapi életvitelükben. Igyekszünk hatékony támogatást nyújtani a mindennapi, gyermekneveléssel kapcsolatos problémák megoldásában.
Hagyományos bizonyítványt nem, hanem értékelést kapnak az itt tanulók félévkor és év végén, ezzel középiskolában nyilván nem tudnak továbbtanulni. Nagy álmunk, hogy legyen a közelünkben egy bentlakásos intézmény, hiszen mi lesz tanítványainkkal, ha a szülők már nem tudnak gondoskodni róluk? A szülők által létrehozott Ezüstkapocs Alapítvány munkálkodik ezen. Csapatmunka a miénk. Sikerélmény számunkra, ha egy tanulónk megtanul írni, olvasni, megérti a beszédet, kommunikál, de az is siker számunkra, ha félév alatt szobatiszta lesz, vagy éppen megtanul pohárból inni. Nálunk is vannak- mint bármely iskolában- témahetek, projektek, kirándulások, táborok. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy folyamatosan tartsuk a kapcsolatot a szülőkkel több csatornán keresztül, hisz diákjaink jelentős része nem tud beszámolni a napi történésekről. Hiszünk abban, hogy a család és az iskola szoros együttműködésével érhető el valódi eredmény a tanítványaink fejlődésében.

-Nagy a fluktuáció a dolgozók körében?
-Nagyon jó a szakember ellátottságunk, s szinte nincs is elvándorlás. Volt olyan kolléga, aki elment tőlünk, de rövid idő múlva vissza is tért hozzánk. Sőt, dolgozóink közül többen 30-50 kilométeres távolságból érkeznek naponta. A fenntartónk innovációra ösztönöz bennünket. Az EFOP 3.1.6-16-2017- 00044 számú pályázatunk segítségével lehetőségünk van állatasszisztált -és speciális terápiákra, fejlesztő eszközök, bútorok beszerzésére, szülők bevonására irányuló programok szervezésére és a társadalmi érzékenyítésre. Szakembereink a nevelést-oktatást, egyéni fejlesztést segítő szakmai anyagokat készítenek. Munkánk színvonalát emeli, hogy rendszeresen részt veszünk továbbképzéseken. A kiégés ellen fegyverünk a humor, a nevetés, a beszélgetések. A három egység kollégáinak szervezünk csapatépítő kirándulásokat, összejöveteleket, szakmai programokat.

- A környéken lakók elfogadták önöket?
-Felvállalt feladatunk az érzékenyítés, a találkozásokban hiszünk. Már három olyan tábort szerveztünk, ahová elhívtuk a boronkai gyerekeket is. Vagy ilyen esemény volt a pandémia előtt a „Kék séta” is, és a hozzá kapcsolódó kiállítás a Künzelsau téren. Megjelenünk a város életében, hisz a karácsonyi vásárban is megmutattuk munkáinkat, díszeinket. A 2019-es karácsonyi ünnepségünkön a falu lakói is részt vettek. Ahova elhívnak bennünket, hogy megismerkedjenek velünk, oda boldogan megyünk. Egyébként az a tapasztalatunk, hogy egyre befogadóbbak az emberek a fogyatékkal élőkkel szemben, legyen az utca, a bolt (pl. Tesco, Aldi), vagy akár a városi fürdő.

-Milyen fejlesztést terveznek a jövőben?
-Szűkösen vagyunk már ebben az épületben is. Bővítésen dolgozunk, szeretnénk szépülni, a zsúfoltságot megszüntetni. Reményeink szerint hamarosan felépülhet egy új, tágas iskola és óvodai épület.

 

b1


Nyomtatás