Helvécia Étterem - Szenteste természetesen hal az ünnepi menü. Karácsony napjára újházi tyúkhúslevest, rakott csirkemellet baconbe csomagolva, csabai töltött karajt, köretként francia és kukoricasalátát ajánlok. Egy különleges rétes receptet is megosztok az olvasókkal, amellyel a Somogyi Hírlap versenyén bekerültem a szakácskönyvükbe. Ez pedig az aszaltszilvás-almás palacsinta réteslapba töltve.
Desszertként a család számára elengedhetetlen a zserbó, az isler, a linzer és a hókifli. Szilveszterre igazi jó malacsültet ajánlok pezsgős párolt káposztával, és fűszeres steak burgonyával. Boldog karácsonyt és sikerekben gazdag új évet, jó egészséget kíván a Helvécia Étterem üzletvezetője és családja!
Ajánlom figyelmükbe az alábbi két receptet.
Csabai töltött karaj:
Hozzávalók: kb. 1,2 kg karaj, 1 szál tóalmási füstölt kolbász, étolaj, só, őrölt bors, kömény, fokhagymapor és ételízesítő.
Elkészítése: Első lépésként a kolbászt fagyasszuk le, hogy könnyebben tudjunk tölteni vele. Felszúrjuk középtájt a karajunkat, és ha kell, egy kicsit vágjunk is bele, hogy a kolbászt könnyebben bele tudjuk tenni. A karaj mindkét végénél 3-4 cm-re lógjon ki a kolbász. Ha ezzel megvagyunk, akkor a fűszereket összekeverjük és alaposan bekenjük a húsunkat. Én egy éjszakára hűtőbe szoktam tenni, majd másnap sütöm meg, így jobban összeérnek az ízek. Kiolajozott tepsibe rakjuk, kb. 1 dl vizet öntünk alá és lefóliázzuk. 180 fokon pároljuk, s ha megpuhult a húsunk, levesszük a fóliát és szép egyenletesen megpirítjuk. Hidegen szeleteljük.
Aszalt szilvás-almás palacsinta rétesben:
Hozzávalók: 20 dkg liszt, 2 db tojás, 3 dl tej, 2 dl szénsavas ásványvíz, csipet só, 60 dkg alma, 1 5dkg aszalt szilva, vaníliás cukor, cukor, fahéj (ízlés szerint), 1 csomag réteslap, 175 gr tejföl, étolaj.
A lisztből, tojásból, a tejből, az ásványvízből pici só hozzáadásával palacsinta tésztát keverünk, majd forró olajjal kikent serpenyőben 6 db palacsintát sütünk belőle. A reszelt almát ízesítjük cukrozott fahéjjal és vaníliás cukorral. A palacsintára egyenletesen rárakjuk a tölteléket, majd az aszalt szilvát egy csíkba ráhelyezzük és feltekerjük. 2db réteslapot egymásra teszünk, meglocsoljuk tejföllel, kevés olajjal. A réteslap szélén kezdjük, egymás mellé teszünk két töltött palacsintát, majd a következő kettőt utána (hosszában). Ahol a két palacsinta összeér, rátesszük a maradék egy-egy palacsintát, ami így kúp alakot ad ki. Ezt feltekerjük, majd sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, megöntözzük tejföllel és egy kevés olajjal, ezután 160 fokon 20 percig sütjük. Töltelékként még használhatunk káposztát, túrót, mákot vagy diót is.
Fekete Lajosné
Mézes Mackó karácsonyi ajánlata
Az ünnepi asztalra a hagyományos erdélyi töltött káposztát hoztam el az olvasóknak. Ne féljünk az elkészítésétől, megéri!
Hozzávalók:
2 kg savanyú káposzta
20 db savanyú káposztalevél
25 dkg rizs
6 gerezd fokhagyma
3 fej vöröshagyma
50 dkg erdélyi szalonna
1 szál csabai kolbász
1 db füstölt tarja
1 kg darált hús
só, bors, pirospaprika, kapor, csombor
1 üveg száraz fehérbor
Recept:
A szalonnát félbevágjuk, a felét felkockázzuk, a másik felét felszeleteljük. A tarját nagyobb kockákra vágjuk, a kolbászt felkarikázzuk. A rizst kevés libazsíron megpirítjuk, majd 7 deciliter vízben megfőzzük, aztán kihűtjük és a darált húshoz adjuk. Hozzákeverünk legalább 4-5 evőkanál pirospaprikát, 4-5 nagy csipet sót, 1 kávéskanál őrölt borsot, valamint az áttört fokhagymát, és alaposan összegyúrjuk a húsos masszát. A káposztalevelekbe töltjük a tölteléket, és az így keletkezett kis csomagokat félretesszük egy tálba. A töltésnél ügyelni kell arra, hogy a feltekerésnél mindig behajtsuk a széleket, nehogy kibuggyanjon majd főzés közben a hús. A felkockázott szalonnát zsírjára sütjük, rátesszük a felaprított hagymát és megpirítjuk, majd hozzákeverjük a felkockázott paprikát és paradicsomot. Aztán hozzáadjuk a vízzel leöblített savanyú káposztát, és sózzuk, pirospaprikával megszórjuk, és alaposan összekeverjük az egészet. Egy nagy edény alját beterítjük a megmaradt, felszeletelt szalonnával, majd hagymás-szalonnás káposztát teszünk rá, arra kolbász és tarjadarabokat, majd a töltelékeket. Megszórjuk kaporral, és jöhet a következő réteg: apró káposzta, húsfélék, töltelék, és addig folytatjuk a rétegezést, míg minden elfogy. A fazék tetejére káposzta kerüljön, végül pedig néhány levél kapor és egy kis csombor. A rakományt felöntjük 1 üveg borral és egy kis vízzel
(ha a bor nem fedné el teljesen), és lassú lángon, fedő alatt főzni kezdjük. A vizet pótolni kell. Három-négy óra alatt elkészül, ezután hideg helyre tesszük, és másnap friss kenyérrel, tejföllel tálaljuk.
Desszertként pedig elmaradhatatlan a bejgli.
Hozzávalók:
2 dkg élesztő
2 dl tej
5 dkg porcukor
50 dkg liszt
2 db tojás sárgája
25 dkg margarin
1 csipet só
reszelt citromhéj
Töltelék:
40 dkg darált dió
20 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
2 dl tej
10 dkg mazsola
reszelt citromhéj
A tetejére: 1 db tojás
Elkészítés:
A langyos tejben feloldjuk a porcukrot, majd az élesztőt felfuttatjuk benne. A lisztet tálba szitáljuk, a margarint felolvasztjuk. A liszthez először az élesztős tejet és a 2 tojássárgáját keverjük hozzá, majd a margarint és a csipet sót, illetve a reszelt citromhéjat. A tésztát jól összedolgozzuk: viszonylag kemény, rugalmas tésztát kell kapnunk. Meleg helyen pihentetjük, ameddig elkészítjük a tölteléket.
A darált diót külön tálba rakjuk, és összekeverjük a kristálycukorral, a vaníliás cukorral és a tejjel. Keverhetünk hozzá mazsolát is és reszelt citromhéjat.
A tésztát két részre osztjuk, és gáztepsi méretű téglalapokat nyújtunk belőle. A tölteléket kb. 1 cm vastagságban elosztjuk a tészta teljes felületén, majd óvatosan feltekerjük. A rudakat sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük, húsvillával meglyuggatjuk, majd megkenjük tojássárgájával a tetejét. Másfél órát hagyjuk pihenni, majd újra lekenjük, ezúttal a tojás fehérjével. 180 fokos sütőben aranybarnára sütjük. Kb. 45 perc.
Kellemes ünnepi készülődést, boldog, egészségben töltött ünnepeket kívánok!
Pécsi Ibolya