Gyógyszertár emberemlékezet óta létezett a marcali főutcán.
Az idősebb korosztály még jól emlékezhet rá, milyen volt belépni az enyhén vegyszerillatú,” patikatisztaságú” ódon kis épületbe, ahol az ajtónyitást jelző csilingelésre előre sietett a műhelyből Sávoly Lajos gyógyszerész úr vagy a felesége, a kedves, végtelenül barátságos gyógyszerésznő, Adrienne asszony.
Őket mindenki tisztelte: igazi régi vágású értelmiségiek voltak mindketten, az egykori néptanítókhoz hasonlatosan afféle „lámpások” . Nem kellett az embereknek minden aprócseprő problémával orvoshoz szaladgálniuk, amin lehetett, azon segítettek ők maguk: keverték a kenőcsöket, csomagolták a porokat, adták a tanácsokat.
Személyük örökre összeforrt a város történetével.
Az évek múlásával aztán az egészségügyi ellátás is fejlődésnek indult, nagyobb lett a kórház, felépült a gyermekosztály, orvosi körzet is több lett, a patika is korszerűbbé vált, szebb, egészen központi helyre költözött.
Változtak az idők, országszerte magánkézbe kerültek a gyógyszertárak, a marcaliét dr. Búzási Attila és csapata vette át. Megkülönböztető nevet is kapott, ez lett a Napsugár, közben nyílt egy másik is, a Hársfa a - logikusan - Hársfa utca sarkán.
Dr. Búzási Attila tragikus halála nemcsak a családnak okozott pótolhatatlan veszteséget, a várost is mélyen megrázta. Magától értetődőnek gondolta mindenki, hogy a gyász első heteiben a patika nem fog kinyitni, de ahogy telt - múlt az idő, az ajtó viszont továbbra is zárva maradt, az emberek türelmetlenkedni kezdtek, és napról napra nőtt a felháborodás.
Senki se értette a helyzetet, sorra kérdeztük hát a közélet vezető személyiségei , mi az oka a lehetetlen állapotnak, és saját hatáskörükben mit tudnak tenni annak érdekében, hogy helyre álljon a régi rend.
- Móring József Attila, körzetünk megválasztott országgyűlési képviselője válaszában leszögezte, hogy „jelenleg a Napsugár Gyógyszertár működésének jogszabályi feltételei nem állnak fen. A Hársfa Patika tulajdonosa és dolgozói azonnal reagáltak a kialakult helyzetre, és a gyógyszerkészlet bővítésével, újabb pénztárak nyitásával és a kiszolgáló tér növelésével biztosítják a betegek számára a zavartalan gyógyszerellátást... A hagyatéki eljárás lezárta után nyílik a városnak lehetősége pályázat kiírására, amelynek lezárása és a szerződéskötés után nyithat ki régi helyén a gyógyszertár.”
- A polgármesteri hivatalban elmagyarázták, hogy mivel dr. Búzási Attila egyéni vállalkozóként működtette a patikát, a vonatkozó törvényi szabályozás szerint halálával megszűnt annak működési engedélye is. Nem lett volna ezzel sem semmi probléma, lehetett volna újat kérni, ha időközben, egészen pontosan 2011-ben nem hoztak volna olyan törvényt - de hoztak! -, hogy egy településen csak 4500 lakosonként lehet egy - egy patikát üzemeltetni. Ráadásul kistérség ide, járás oda, a környező falvakban élőket nem szabad ebbe a létszámba beleszámítani.
A patika nyitására pályázatot nem a város, hanem az országos államigazgatási szerv, az OGYÉI írhat ki és bírálhat el, ezt tartalmazza a vonatkozó törvény 49. paragrafusa.
Jogszabály - módosítási kérelmet viszont az ügyben csak országgyűlési képviselő adhat be.
Mindettől függetlenül törik a fejüket rajta, hogyan, milyen technikával tudnának mégis találni valami megoldást.
- Dr. Steinmetz Ádám, listán mandátumhoz jutott képviselő arról tájékoztatott bennünket, hogy kezdeményezni fogja „az Országgyűlésben a vonatkozó törvény módosítását, mivel az a kisebb lélekszámú településeket, így Marcalit is egyértelműen hátrányosan érinti. A város központjában található, és a környező falvakból bejárók által is könnyen elérhető gyógyszertár megszűnése ugyanis sok, jellemzően beteg, idős embernek okoz majd kellemetlenséget....”
Itt tartottunk szeptemberben. Aztán szép lassan lehullottak a falevelek, elforrtak a borok, a Mikulás is kiosztotta a virgácsokat, a város már karácsonyi díszbe öltözött, de a patika továbbra is zárva maradt.
Ekkor terjedt el a városban a hír, hogy a Parlament illetékes bizottsága állítólag tárgyalta a marcali gyógyszertár ügyét. Gondoltuk, ez mégiscsak reménykeltő fejlemény volna, további információért ismét az illetékesekhez fordultunk tehát. Az iránt érdeklődtünk, mit tudnak a dolgok állásáról, és ők személy szerint mit tettek - tesznek ez ügyben:
- Dr. Steinmetz Ádám: listán mandátumhoz jutott képviselő:
„A marcali Napsugár Gyógyszertár ügyében, korábbi ígéretemhez híven törvénymódosítást kezdeményeztem. Sikerült megnyernem az összes ellenzéki párt támogatását is. Olyan közös törvényjavaslatot nyújtottunk be, amely lehetővé tette volna a patika további működését...az Országgyűlés Népjóléti Bizottságának fideszes többsége simán leszavazta a kezdeményezést...”
- Móring József Attila képviselő úr válaszát kérésére teljes terjedelmében, betűhíven közöljük:
- Dr. Sütő László:
„Kitaláltunk egy olyan konstrukciót, amivel úgynevezett fiókgyógyszertári pozícióban újra üzemelhet a patika. Elvégeztünk minden ezzel kapcsolatos feladatot...Remélem, mire ezeket a sorokat olvassák, addigra a patika ki is nyit...”
És valóban. A karácsony előtti napokban arra lettek figyelmesek a város lakói, hogy nagy a sürgés-forgás az épületben - esténként égnek a villanyok, teljes gőzzel takarítanak: valami tényleg alakulni látszik végre!
December 21-én dr.Zergényi András gyógyszerész arról tájékoztatta a Marcali Portál olvasóit, hogy minden szükséges engedélyt sikerült az újranyitáshoz megszerezni, a papírok rendben vannak. Készülődnek, töltik fel a készleteket, végzik az ilyenkor szükséges teendőket, szerelési munkálatokat. Januárban, az ünnepek elmúltával újra a lakosság rendelkezésére állhat a városközpont gyógyszertára.
Azért a bürokrácia malmai tudnak ennél lassabban őrölni, mire minden hatóság kellőképpen kipiszmogta magát, már január második felében jártunk.
De január 24-én minden különösebb ceremónia nélkül, rövid megnyitót követően megindult a forgalom.
Dr. Zergényi András megköszönte az Önkormányzat, az érintett hatóságok és a gyógyszertár dolgozóinak munkáját, segítségét.
Az önkormányzat vezető tisztségviselői ötlötték ki azt a szellemes megoldást, amivel a törvényi anomáliákat megkerülve eredményt lehetett elérni: A városközpont három választókerülete részönkormányzattá alakult, egy részönkormányzati területen pedig lehet fiókgyógyszertárnak működni. Úgy tűnik, rendelkezett a város olyan érdekérvényesítő képességgel, hogy el tudták ezt a konstrukciót fogadtatni a megfelelő hatóságok képviselőivel is.
Dr. Sütő László polgármester több fordulóban tárgyalt a Hársfa Patika tulajdonosával, a dolgozókkal, akik elfogadták ezt a javaslatot, bíztak a sikerben, és ki is tartottak egymás mellett a cél eléréséig.
Mi, marcaliak pedig nemcsak a visszakapott patikánknak örülünk, hanem annak is, hogy lám, itt a példa rá: Ha megfelelő szellemi tőke társul akarattal, kitartással, sőt, még jó szándék és összefogás is akad, a nehezebb ügyek is megoldódhatnak.
Ahogy a fáma tartja: lehetetlen nincs, csak tehetetlen ember ...
Szerkesztőség