Vélemények és tévhitek – a hulladékgazdálkodás nem foci

mtksz szelAz MTKSZ Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatára több kérdés, javaslat érkezik, ezekből szemezgettünk, és megkérdeztük a szolgáltató véleményét.

 


mtksz logoÜgyfél: Láttam, hogy ugyanaz az autó borította be a szelektív konténer tartalmát, ami előtte a vegyes hulladékot szállította el.

 

Szolgáltató: Ez igaz is lehet, de közben a vegyesen gyűjtött hulladékot leürítette a Marcali Regionális Hulladékkezelő Központban, az elkülönítetten gyűjtött hulladékot pedig – fajtánként más-más jármű – a barcsi válogatóműve szállítja. Az üveg betárolást követően közvetlenül hasznosításra kerül.
Ügyfél: A társasházban nincs lehetőség szelektálni, mert nincs hozzá elég hely.
Szolgáltató: Akár családi házban, akár társasházi lakásban élünk, szelektálni mindig lehet. Nem kell hozzá más, mint egy szabad nylonzsák, vagy szemetes edény a maradék hulladékot gyűjtő benti szemetesünkön kívül.
Ügyfél: Nem kérek kék és sárga kukát, mert egy idő után biztosan annak az ürítése is pénzbe fog kerülni.
Szolgáltató: A közszolgáltatási díjat a vegyesen gyűjtött hulladék gyűjtésére szolgáló edény méretével arányosan kell megfizetni az NHKV Zrt. részére. Ezek összesített mennyisége alapján kap a közszolgáltató díjat az NHKV Zrt-től, amely díj minden egyéb szolgáltatás költségét is magában kell, hogy foglalja, arra fedezetet biztosít. Ingyenes szolgáltatás nincs, ugyanakkor a díj mindig a fekete kuka méretével arányos. Ezért nem életszerű, hogy valaki 20 liter után fizessen, mert a szelektív gyűjtés, az ügyfélszolgálat, a hulladékudvar üzemeltetése, a lomtalanítás biztosítása 20 literre eső szolgáltatási díjból nem biztosítható. A díjfizetés módjában változás nem várható, de a szelektív gyűjtés ösztönzésének szabályozására születtek már elképzelések.
Ügyfél: A közszolgáltató nagyon sok bevételhez jut a szelektíven gyűjtött hulladékok értékesítéséből, fizessen vissza, adjon kedvezményt a jól szelektálóknak.
Szolgáltató: A haszonanyag azzal, hogy az ingatlanhasználó azt elszállításra kihelyezte, az NHKV Zrt. tulajdonába kerül. A közszolgáltató birtokában marad ugyan átmenetileg, de az értékesítés árbevétele a tulajdonost illeti. Így az esetleges kedvezményekre a közszolgáltatónak semmilyen ráhatása nincs, ahhoz központi, kormányzati szintű döntésre van szükség.

Ügyfél: A közszolgáltató dolgozóinak nincs joga a gyűjtés során a kukák tartalmának átvizsgálására, azt mindenképpen be kell borítaniuk és el kell szállítaniuk.
Szolgáltató: Az edények tartalmát a kollégák minden alkalommal kötelesek több szempontból is megvizsgálni. Csak olyan hulladékot szállíthatnak el, amelyet az adott kukába kell tenni. Pl. kék kukából csak papírt. Fontos a munkabiztonság, és az eszköz-állagmegóvás szempontú átvizsgálás is. Túltöltött (nagy tömegű) edény ürítése például a kuka töréséhez vezethet.
Ügyfél: A műanyag gyerekjátékot, zuhanytálcát, kerti bútort is a kék kukába, vagy mellé kell tenni.
Szolgáltató: A műanyag kukába csak csomagolóanyagok helyezhetők, azokat is meg kell tisztítani a szennyeződéstől. De például az étolajos flakonok akkor sem tehetők a sárga edénybe, ha valaki azokat maximálisan elmosogatja. A bontási, vagy nagydarabos, illetve a hőre keményedő műanyagokat a sárga kukába ne tegyük bele, de például a műanyag virágosláda sem oda való. A hulladékudvarok megoldást nyújtanak ezek elhelyezésére. Ha valaki precíz szeretne lenni, a műanyagokon keresse meg a PP, PS, HDPE, PE, PET rövidítéseket. Ha ezeket megtalálja, és a csomagolás tiszta, nyugodt szívvel a hasznosítható hulladékok közé tehetők. Ide kerül még az Alu, Fe fémdoboz és a tetrapack, azaz a társított italoskarton.


MTKSZ Nonprofit Kft. Ügyfélszolgálat


Nyomtatás