„Együtt-külön utakon”

egyutt kiallitas

Nagy Imrének, az 1956-os forradalom mártír miniszterelnökének unokája Jánosi Katalin festőművész. Férjével, ifj. Benedek Jenő festővel közös tárlatuk nyílt a Kulturális Korzó Galériájában október 12-én. A kiállítást T. Molnár Gertrúd szervezte. A megnyitón beszélgettem a művész házaspárral.

 

A nagyapám édesanyja marcali származású volt. Szeretek ide visszatérni, furcsa érzés az őseink szülőföldjén járni. Ez különös vonzódás, az embernek összeszorul a torka, a szíve. Innét jött az egész család, s a vérvonal, a rokonság ma is fellelhető-mesélte Katalin.

-Mit jelképez a tárlat címe?

- Mi művészházaspár vagyunk, együtt munkálkodunk. A látszólagos stílusbeli különbségek ellenére, a festészetben a lelki közösségen túl, valami mélyebb művészi közösség is igaz ránk. Együtt élünk, de külön utakon járunk, de a lényeg valamiféle egység és harmónia kettőnk között.

- Gobelin művészként indult. Miért a váltás?

- A gobelin az egy szerelem. A rendszerváltás idején, a 30-as éveimben nem igazán volt pénz arra, hogy ilyen drága műfajba fektessenek intézmények. Bennem viszont „égtek azok a dolgok”, amiket meg szerettem volna valósítani. Együtt éltem két festővel, férjemmel és apósommal, annyira természetes volt, hogy ezt az utat is kipróbálom. Egyébként a gobelinhez is meg kellett festeni a kartonokat.

 ifj. Benedek Jenő Bernáth Aurél tanítványa volt. Legkedvesebb emlékeit idézte fel.

- A főiskolai évek alatt, a hatodik évben volt egy fantasztikus pillanatban részem. A mester bejött abba a műterembe, ahol egy társammal együtt dolgoztunk. Leült, elkezdtünk beszélgetni. Mi elfogódottak voltunk, ő elmosolyodott s azt mondta, látom, maguk nem akarnak velem beszélgetni, akkor elmegyek.

Mindig szeretettel gondolok rá, a mentorom volt. Olyan korrektúrák voltak vele, amelyek felejthetetlenek. Egyszer eljött a műtermembe is egy ösztöndíj kérelem kapcsán. A kérdésemre, hogy beadhatom-e a képeim a pályázatra, a válasza az volt, hogy mi történhet, legfeljebb megkapod.

  Most itt Marcaliban felkerestem a kiállítását, meghatódtam a fiatalkori fotókon, emlékeken.

  Egyébként ifjú házasok voltunk, amikor meglátogatott bennünket az otthonunkban. Bernáth Aurél ismerte Nagy Imrét is, felköszöntötte őt a 60. születésnapján, erről fotó is készült. S a miniszterelnök is elment a mester kiállítására.

A tárlat december 8-ig látogatható.

                                                                                               HCSGY

 

 


Nyomtatás