A városi sakkélet minden korosztálynak lehetőséget biztosít e nagyszerű játékra, akár hobbinak, akik a logikai játékok közül a „király”játékkal szeretnék a szabadidejüket kitölteni, akár magasabb szinten, ha versenyszerűen kívánnak részesei lenni e türelemjátéknak.
A Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskolából már több mint 25 éve sok-sok olyan diák ballag el, akik megismerkedtek e kombinációs játékkal, fejlesztette a koncentrációs képességeiket, a stratégiai gondolkodásukat. Az iskolának hagyománya, hogy az alsós klubnapközis foglalkozások keretében lehetőséget kínál az 1-2.osztályosok csoportjában a sakkjáték alapjainak elsajátítására, a 3-4.osztályosok pedig már betekintést nyerhetnek a sakk memóriafejlesztő, kreativitást igénylő tananyagaiba.
Azonban ezek a foglalkozások a heti egyszer 45 perces tanóráival nem érhetik el azt a szintet, hogy a diákok felkészültsége versenyeken is eredményes legyen. De mindenképp hasznos arra, hogy kiválasztódnak azok a tanulók, akiket elvarázsol e játék szépsége és szeretnék e bonyolult játék magasabb szintű megértését. Ők választhatják azt a heti két tanórás foglalkozást, ami már a korosztályos versenyekre készít fel. Ezen sakkedzés már a szakosztályhoz kapcsolódó képzés, de a diákolimpiákra való készülés a legfőbb feladat. E csoport teljes létszáma 15-17 fő, s a továbbfejlődést viszont az szolgálná leginkább, ha a sakktudásuk szerint 3-4 fős kiscsoportokra osztva történne a továbbképzés, hasonlóan, mint a látványsportágakban a korcsoportonkénti edzések. Természetesen e nagycsoporttal is lehet továbbfejlődni, csak lassabban, s eljutnak a diákok az országos megmérettetéseken a középmezőnyig, esetleg felkapaszkodnak a végeredmény első harmadáig. Azonban volt már az átlageredményektől kiemelkedőbb helyezés is a diákolimpiákon, amikor egyéniben országos 5., illetve csapatban országos 6. helyezéssel tértek haza ifjú sakkozóink. Az edzéshez kapcsolódó új elképzelés, hogy meghirdetjük a felnőttek csatlakozását, amit nevezhetünk sakk-klubnak is, s ez lehetőséget adna a legügyesebb diákoknak a felnőttekkel való rendszeres játékra.
Örömünkre szolgál, hogy az ez évi diákolimpiai versenyeken ismét voltak ifjú sakkozók a Noszlopy Gáspár Általános Iskolából és a Berzsenyi Dániel Gimnáziumból, sőt megyebajnoki eredményük az országos diákolimpiára is eljuttatta őket.
A 2016/2017.tanév országos diákolimpiai eredményei:
- Király Lilla V. kcs.l eány országos 7.hely ( Berzsenyi Dániel Gimnázium )
- Boda Nóra, Boda Sára, Bogdán Enikő alsó tagozatos leány csapat országos 11.hely (Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskola )
- Guricza Zoltán III.kcs. fiú országos 20.hely ( Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskola )
- Pálfi Péter, Kovács Botond, Király Lilla, Takács Bálint középiskolai fiú csapat országos 22. hely ( Berzsenyi Dániel Gimnázium )
- Tombor Máté, Pálfi Gergő, Fekete Ákos, Papp Máté felső tagozatos fiú csapat országos 24.hely ( Mikszáth Kálmán U. Általános Iskola )
- Tamás Zsófia I.kcs.leány országos 24.hely ( Noszlopy Gáspár Általános Iskola )
- Pálfi Gergő III.kcs. fiú országos 31.hely ( Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskola )
- Pálfi Péter V.kcs fiú országos 31.hely ( Berzsenyi Dániel Gimnázium )
- Papp Máté III.kcs fiú országos 35.hely ( Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskola )
A diákok megyén belüli versenyzési lehetősége az az 5 állomáshelyes Grand Prix versenysorozat, amelynek egyik helyszíne Marcali, ami egyben Marcali Város Nyílt Egyéni Rapidbajnoksága, természetesen felnőtteknek is lehetőséget adva a játékerejük ellenőrzésére. Marcali Város Sakkbajnoka vándorserleget 1999 óta évről-évre elnyeri valaki, s ezáltal a városi sakkélet egy ereklyéje ez a kupa. Három alkalommal eddig csak Mánfay Máténak sikerült egy-egy évre elnyernie és díszítette az otthoni vitrinjét.
Az idén harmadik alkalommal rendeztük meg Marcali Város FIDE Élő-pont szerző rapidversenyét. Meghívott, játékengedéllyel rendelkező sakkozók versenye, melynek néhány ifjúsági sakkozó is részese. Itt pedig Babits András nevét kell kiemelni, aki mindhárom alkalommal győztesként állt fel a sakkasztaloktól. Itt emelem ki azt az oktató-nevelő munkát is, ami az ő személyéhez köthető és a legügyesebb ifjúsági sakkozóink fejlődését szolgálja.
A Marcali VSZSE Sakk Szakosztályának csapatai a Somogy Kupa megyei bajnokságban, valamint az NBII Asztalos csoportjában szerepelnek. A megyei bajnokságban 10 táblán kell leülni egy-egy fordulóhoz, ahol 2 fő ifjúsági sakkozó szereplése kötelező, de csapatunkban minden mérkőzésen 6-8 ifjúsági játékos játszik. Célunk a fiatalok játékerejének fejlődése. Az eredményességben pedig az is kiváló értékű, ha az erősebb felnőttel szemben hosszú, kitartó, kemény partikat tudnak játszani ifistáink. Ez évben a 6 csapatos bajnokságban a 4. helyezést értük el, de az utolsó forduló felettébb bíztató eredményt hozott, amikor Balatonszemes ellen 9:1-re sikerült nyerni.
A 7. éve játszik csapatunk az NBII-ben, ami a városi sakkélet legmagasabb szintje. 12 táblán folyik a játék, itt is 2 ifi játékosnak kell kötelezően játszani, azonban itt valóban ketten kerülnek be a csapatba. Ez évi bajnokságban nagyon hullámzó volt a teljesítményünk és annak ellenére is csak 12.helyezettek lettünk, hogy három nagy város –Székesfehérvár, Pécs, Kaposvár- csapatát is legyőztük, sőt Székesfehérvár ellen nagyobb arányban, 8:4-re nyertünk. Valószínű, hogy továbbra is meghívást kapunk az NBII-be, mert a Dél-Dunántúl megyéinek bajnokai nem vállalják a feltételeik hiányában az NBII-ben való szereplést. Marcali VSZSE 2010-ben jutott fel ebbe a bajnokságba. Az első három évben dobogó közeli 4. helyezésekkel büszkélkedhettünk, mert csapatunkban négy rendszeresen játszó 2000-2100, sőt 2200 Élő-pont feletti játékosunk is vezette a bábukat, akik jelenlegi munkavállalásaik révén nem játszanak csapatunkban.
E bajnokságban csak Babits András volt 2000 Élő-pont feletti sakkozónk, aki fordulóról-fordulóra tagja volt csapatunknak. Azonban már előre haladott egyeztetések vannak az erősítést illetően. A felnőtt bajnokságokban Nagy Balázs és Nádor Zoltán segítő munkáját és vállalásaikat kell kiemelni, valamint dicsérhető az NBII-ben játszó két ifista sakkozónk, Pálfi Péter és Tombor Máté játékereje is. Az idei bajnokságban Tombor Máté szerezte csapatunknak a legtöbb pontot. A nyári időszakban a sakkélet a sakktáborra, a felkészítő egyéni versenyekre koncentrálódik és ősszel újból kezdődnek a csapatversenyek.
Az értékelés zárásakor az MVSZSE Sakk Szakosztálya megköszöni a Városi Önkormányzatnak a versenysakk feltételeinek biztosítását, megköszöni támogatóinak – Industrie Elektrik Kft., Király Csilla dekoratőr- segítségét. Guricza Gyula, MVSZSE Sakk Szakosztály vezetője