- 2024. október 1-től vagy a város polgármestere, előtte kilenc évig alpolgármester voltál. Tudtad már az egyetemen, hogy majd hivatali, illetve önkormányzati munkát szeretnél végezni?
- A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán kezdtem el tanulni, s lehetőségem volt arra, hogy a gazdaságtudományi kar mellett a jogi egyetemre is járjak. Először közgazdász diplomát szereztem, utána jogi szakos okleveles közgazdász lettem. Mindkét diplomamunkámat önkormányzati témában írtam: a kistérségek létrejöttével, illetve az önkormányzati együttműködés lehetőségeivel foglalkoztam. Tehát mondhatjuk, voltak ilyen terveim.
- Mi vonzott benne? A feladat, a lehetőség?
- Új terület volt ez akkoriban, az önkormányzatok sokkal több feladatot láttak el a mostaninál. Arról szólt a világ, hogy az önkormányzatiság fontos dolog, a cél az volt, hogy minél közelebb lehessen dönteni az embereket érintő dolgokról, kérdésekről. Ne valahol centralizáltan, a megyeszékhelyen egy irodában ülve határozzanak a sorsunkról, hanem települési szinten szülessenek meg az intézkedések. A szakdolgozatom is azt fejtette ki, hogy melyek azok az ügyek, amelyekben helyi szinten kell dönteni, illetve mik lehetnek még azok a feladatok, amelyek ide kerülhettek volna.
Annak idején még önkormányzati kezekben volt a kórház, az iskolák, a tűzoltóság. A mentőállomással együtt teljes lehetett volna az egészségügyi ellátás. De lehetett volna akár önkormányzati rendőrség is. Azóta mindet államosították. 2003-2004-hez képest visszalépés történt, a helyi döntéshozók mozgásterét jelentősen csökkentették. S ahogy az elmúlt évek tapasztalata mutatja, s ezt mindenki érzi is a saját bőrén, mindegyik központosított ellátással bizony bajok vannak. Nem lehet 60-70, vagy 200 kilométerről irányítani intézményeket.
Ma pl. egy szöget sem vásárolhatnak meg az iskolák árajánlat kérése nélkül. Ezekbe a területekbe az önkormányzatoknak semmilyen beleszólása nincsen. Rendszeresen felmerül az, hogy miért nem vállalunk át mégis bizonyos költségeket az iskoláktól, hiszen a mi gyerekeink járnak oda. Egyszerű a magyarázat. Bárki megveszi a szomszédnak saját költségén a boltban pl. a sajtot, vagy a tejterméket? Miért költenénk el az itt befizetett adót olyan feladatra, amire az állam máshol már beszedte a pénzt? Vagy egy másik példa: amikor bemegyünk a kórházba, a társadalombiztosítás költségén ingyenes ellátásra vagyunk, lennénk jogosultak. Ehhez képest virágzik a magánellátás.
- Kicsit kanyarodjunk vissza a kezdetekhez. Mik voltak a hivatalban az első munkáid?
- Belső ellenőrként kezdtem, az épület legutolsó irodájában, ami egyébként ma már konyhaként üzemel. Három év múlva lettem költségvetési irodavezető. 2015-ben külsős testületi tagként lettem alpolgármester. 2019-ben az önkormányzati választáson indultam egyéni körzetben, ahol nyertem. Ezután lehettem megválasztott főállású alpolgármester, most pedig polgármesternek szavaztak meg a választók. Mondhatjuk, végigjártam a ranglétrát. Összesen hat irodában dolgoztam, ennek köszönhetően ráláttam több területre, hiszen mindig más feladataim voltak.
- Tartottál a kemény választási kampánytól? Felül tudsz emelkedni a téged ért támadásokon?
- Nem gondoltam, hogy ilyen hangvételű kampányolás lesz. Marcaliban eddig mindig normális választási küzdelem zajlott, hiszen a jobboldalt köztiszteletben álló emberek képviselték a városban. Tudták, hogy másnap is szembe kell nézni a másikkal. Nem terjesztettek ordas nagy valótlanságokat, nem gúnyolták ki az ellenfelet. Más volt korábban.
Sajnálom azt, hogy vannak olyan emberek, akik nagyvárosból importált kampánytechnikákat és a pártközpont utasításait akarták megvalósítani ebben a városban. Óriási köszönet a választópolgároknak, hála a 2700 embernek, hogy ezt itt nem engedték meg. A 2000-es esztendő óta nem szavaztak még ennyien Marcaliban egy oldalra. Ez ad erőt, hisz valóban csúnya kampány volt.
- Vitathatatlan, hogy épül-szépül, dinamikusan fejlődik a város. Mivel folytatódik, kezdődik polgármesteri munkád? Melyek lesznek a legfontosabb beruházások, pályázatok?
- Folytatjuk a városközpont megújítását, amit 2006-ban kezdtünk el. Az első lépés az Európa park kialakítása volt és az elkerülő út megépítése. Az utóbbi nélkül nem történhetett volna meg a Rákóczi utca felújítása. Most a központban a tömbbelsőnél tartunk, a jövő év közepére fog elkészülni.
Nemcsak a parkolókat újítjuk fel, hanem a Papagáj lakótelep, Bernáth Aurél Galéria, Park és az újonnan épült Sportház útjait is. Tehát egy városrész újul és szépül meg. Mivel nemcsak egy épület készült itt el, hanem a közvilágítás, járdák, parkolók, utak is, egy új városnegyed jött létre.
2010 előtt láttunk neki az óvodák felújításának, most a Gombácskában folyik a munka. De megújult a bölcsőde, a központi konyha is, vagyis minden gyerekekkel foglalkozó, őket kiszolgáló intézmény, ami az önkormányzathoz tartozik. Az utak nemcsak uniós pénzekből épültek, hanem saját adóbevételből is.
Évente 6-7 újulhat meg, ha kedvezőek az árak, akár több is. Jókat nevetek azon, amikor néhányan kiírják a közösségi oldalra, hogy csak azért aszfaltozunk, mert választások jönnek. Nem. Azért, mert éppen olcsó az anyag és a munkaerő, mert az országban nincsenek beruházások, nem úgy, mint Marcaliban. Nálunk folyamatosan zajlanak ezek.
Elindult a fürdő fejlesztése is, éppen a közbeszerzési eljárásnál tartunk.
A következő 1-1,5 év fontos beruházása lesz ez. Pályázati pénzt nyertünk a Balaton Fejlesztési Tanácstól 15 szolgálati lakás építésére. Igazából egy elkezdett fejlesztés befejezése történik ezzel is, a Piac tér megújítása válik teljessé. ( Új tetőt kapott a csarnok, játszóházat épített az önkormányzat.) Zárt sorú társasházat tudunk majd kialakítani, így meg fog változni a belváros utcaképe is.
Fontos feladatunk lesz a gombai városrészben a volt Forgách-kastély felújítása, az elmúlt időszakban számos lépést tettünk ez ügyben. Azzal, hogy megújult a kastély parkja, egy új pihenőövezettel lett gazdagabb Marcali. Itt a templom felújításához a legnagyobb összeget is az önkormányzat adta az egyházközségnek, s most már csak a legnagyobb falat van hátra, maga a kastély.
Úgy gondolom, még uniós forrásból megvalósulhat, feltéve, ha a magyar kormány tárgyalásai az Európai Unióval megfelelően alakulnak.
Kialakítottuk a keleti ipari területet. A vállalkozók birtokba is vették, tehát beigazolódott a fejlesztés szükségessége, hasznossága. Jó helyre került a pénz. Mi teljesítettünk is mindent, amit elvártak tőlünk: a talaj rehabilitációtól kezdve a közművek kiépítéséig mindenre gondoltunk. Épp nemrégen az Országos Területfejlesztési Konferencián-amelyen magam is részt vettem- hangzott el, lehetőleg minél kevesebb mezőgazdasági területet vonjunk be az ipari termelésbe. Tehát olyan helyekre kell pl. napelem parkokat, üzemeket stb. telepíteni, ahol korábban volt már valamilyen ipari tevékenység (pl. agyagbánya stb.) A miénk tökéletes beruházás volt, ezt mindenki vissza is igazolja. A következő időszakban a laktanyától délre eső területeket fejlesztjük. Kisebb parcellákat hozunk létre, hogy a kis -és középvállalkozások telepedhessenek meg itt. Hamarosan egy új csarnok fog épülni.
Annak semmi értelmét nem látom, hogy több ezer fős üzemeket telepítsünk a városba, és majd külföldről hozzuk be a munkaerőt, ahogy az történik több nagyvárosban. Lehet, hogy 2-3 év múlva továbbállna a beruházó (ahogy nem kevés példa mutatja), s az idegenek meg itt maradnának a nyakunkon. Nekünk az a fontos, hogy a város és a környék lakossága számára tudjunk munkahelyeket biztosítani.
- Az iparűzési adót érintő változások befolyásolják majd a beruházásokat?
- Számos konferencián jártam, ahol a versenyképes járásokról volt szó. Leírt, kiforrott változat még mindig nem jelent meg, nem tudjuk a részleteket ezzel kapcsolatosan. Érdemes azt megjegyezni, hogy ebben a járásban 250 millió Ft fog rendelkezésre állni a Versenyképes járások programban. Nem hinném, hogy ennyivel nőne az iparűzési- adóbevételünk. Tehát a kormány más forrásokat is csoportosít ide.
Abban biztos vagyok, ahogy eddig is, úgy a jövőben is meg tudunk majd állapodni a környező településekkel a fejlesztésekről. Bevett gyakorlat volt régebben is, hogy 5-6 évre előre terveztünk. Azért abba gondoljon bele mindenki, mire elég ekkora járásnak 250 millió Ft? Vajon kifutja belőle 2,5 km út építése? S azt hova? Ezért szemfényvesztés ez az egyébként jó kezdeményezés. Más forrásokból és más léptékben kellene megvalósítani. Azt gondolom, a feladatellátásunkat, a működést nem fogja veszélyeztetni. Azt már igen, hogy mennyi saját tulajdonú utat tudunk felújítani, hiszen részben az iparűzési adó növekménye határozza meg, illetve az infláció mértéke.
- Sok idős ember él közöttünk, hogyan tudják segíteni őket? Gyakrabban és magasabb számban kénytelenek igénybe venni az orvosi, szakrendelői ellátást is életkoruknál fogva. Van-e ráhatása az önkormányzatnak arra, hogy ne legyenek akár több hónapos várólisták?
- Kiemelt feladatunk az ő ellátásuk. Az Idősek Otthona ehhez már kicsi. Ez is egy olyan szolgáltatás, amire nagy igény lesz a jövőben. Igaz, ebben az esetben már piaci alapon kell majd működtetni, nem a szociális szféra részeként kell rá tekinteni. Inkább egy olyan szolgáltatásként, lehetőségként, ami biztosítja, hogy az idősebb honfitársaink is megfelelő ellátásban részesülhessenek. Természetesen így az ott dolgozók számára is magasabb bért tesz ez lehetővé.
A kórházi ellátással kapcsolatban azt tudom mondani, ahogyan a kampányban is ígértük, az eddigiekhez képest még harciasabban kívánunk fellépni az egészségügyi ellátás színvonalának a megőrzése érdekében. Tudjuk, a kórházat minden negyedik évben felújítják.
Remélem, 2026 lesz a következő dátum, és akkor már valóban lesz valamilyen beruházás. De az sokkal fontosabb, hogy működő szakrendeléseket hozzanak létre az intézményben. A folyamatok sajnos nem ebbe az irányba mutatnak.
2025. január 1-től Somogy vármegye összes vidéki kórháza (Siófok, Nagyatád, Marcali) a Kaposi Mór Oktató Kórház intézményévé integrálódik, mindegyik tagintézmény lesz. Kíváncsian várjuk, a szakrendelések vajon hogyan fognak működni. Amit már látunk, és ez is rossz előjel, hogy a gyermekgyógyászati szakrendelés óraszámát már csökkentették.
Vajon január elejétől hogyan fog változni ehhez képest is? De említhetjük a nőgyógyászati rendelést is, aminek az óraszámát jelentősen megnyirbálták. Foglalkozás- egészségügyi ellátás már régóta nincs is.
Mi mindig pozitívan tekintünk a jövőbe, de tapasztaljuk, milyen az, amikor máshonnan irányítanak egy intézményt. Jelenleg annyit tudunk tenni, hogy lakást tudunk biztosítani azoknak az orvosoknak, akik itt szeretnének dolgozni, családtagjaiknak pedig munkalehetőséget ajánlani.
Ha pl. egy olyan háziorvos pályázik Marcaliba, aki belgyógyász szakorvos is, lemondunk róla, ha a kórházban kíván dolgozni. A központi jogszabályokat nincs módunkban megváltoztatni, nem tudunk orvosokat iderendelni, kinevezésük nem a mi jogkörünk. Úgy gondolom, az orvosok képzési rendszere is olyan, hogy a nagyvárosi kórházakban teljesített gyakorlatot részesíti előnyben. Régebben bizony sokan töltötték nálunk a gyakorlatukat, voltak orvosaink, a kórház aranykora volt ez.
Nem csak a kórház, hanem az oktatási infrastruktúra megújítása érdekében is kiállunk továbbra is. Várjuk, beteljesül-e Lázár János miniszter úr ígérete, hogy 2024. szeptember 30-ig döntenek a Mikszáth Kálmán Iskola és a Berzsenyi Dániel Gimnázium felújításáról.
- Van-e ráhatása az önkormányzatnak arra, hogy a fiatal marcali diplomások haza tudjanak jönni a városba dolgozni? Hogy a munkahelyek első körben bennük gondolkodjanak, ne vidékről alkalmazzanak munkaerőt?
- Itt is az köszön vissza, hogy számos feladatot ( pl. közigazgatás, egészségügy, iskolák) elvettek az önkormányzatoktól. Mindegyik területet más városból irányítják. Ha hozzánk tartoznának, akkor a pályázatoknál –így van ez az óvodákban, bölcsődében-előnyben részesülnének a helyiek, hisz rájuk tudunk hosszú távon számítani.
De így van ez a szociális ellátásban is, hisz a bejárás mindig hordoz magában rizikót is. Ezért is fontos, hogy a döntési jogok újra visszakerülhessenek a város kezébe. Úgy gondolom, a fiatalok részére biztosított a megfelelő infrastruktúra, a beruházásaink is ezt szolgálják. Cél, hogy visszataláljanak hozzánk a fiatalok. Most is új építési telkeket alakítunk ki, hisz a meglévők elfogytak.
Aki itt él, annak talán fel sem tűnik, hogy egyre többen választják az ország számos pontjáról Marcalit lakóhelyül. Az albérletárak is ezt igazolják, hiszen nálunk az országos átlag felett vannak.
- Közeleg a karácsony. Hogyan töltöd majd az ünnepeket? Mivel tudod majd a leginkább kipihenni magad? Van-e hobbid?
- Nagy a rokonság, rengeteg a gyerek a szűk és a tágabb családban. Meglátogatjuk egymást, lehetőség lesz a nyugodt, meghitt beszélgetésekre. Szenteste a családommal töltöm, a gyerekek közül hárman még hisznek a Jézuskában. Kikapcsolódásként modellezni nagyon szeretek, repülőt, tankot, hajót építeni. Sajnos, alig van rá időm, most is három bontatlan doboz hever a szekrény tetején.
Ezúton kívánok a város minden lakójának meghitt, boldog, békés karácsonyt és újévet!