Marcali Óvodai Központ Tündérliget óvodája a környezeti nevelés területén elért, kimagasló eredményeinek köszönhetően elnyerte az Örökös Zöld Óvoda kitüntető címet.
A Földművelésügyi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett pályázatokon háromévente kellett eleget tenni a kritériumoknak, ahol intézményünk mindig eredményesen szerepelt. Az 1999-es évektől az óvodák a saját pedagógiai program elkészítésén dolgoztak, miközben keresték azokat a módszertani lehetőségeket, melyek az arculatok kialakítását eredményezték. Így a Tündérliget Óvoda a környezettudatos magatartás formálását tűzte ki célul, mely tudatos alakítás során kezdett el egyre jobban kiteljesedni, Kiss Sándorné óvodavezető irányításának köszönhetően.
Az arculat alakításának sikerességéhez nagyban hozzájárult az óvodapedagógusok módszertani tudásának folyamatos bővülése, melyet képzéseken, valamint önképzéssel igyekeztek elsajátítani. A módszertani ismeretek birtokában a gyermekek számára olyan témákat terveztek, melyek komplexen hozzájárultak a gyermekek fejlődéséhez, de a központi kiinduló tevékenység mindig környezeti tartalmat ölelt fel, kapcsolódva a többi nevelési területhez. Speciális természettudományos módszereket alkalmazva segítették a gyermekeket egyre közelebb a természethez. A nevelési évek során megszervezett jeles napok, zöld ünnepek különleges pontjai a nevelésnek. Az ünnepre készülődés időszaka kiválóan alkalmas az élmény és tapasztalatszerzésre, melyek elősegítették a gyermekek problémamegoldó gondolkodásának fejlődését, a holosztikus látásmód formálódását. A rendszeresen játszott szenzitív játékok folyamatosan érzékenyítik a személyiségüket, miközben a vizsgálódások oksági összefüggések megfejtésére késztetik gyermekeinket.
Az évek alatt pályázati forrásoknak köszönhetően különleges eszközöket alkalmazhattak az óvodapedagógusok: csapadékmérőt, nagyítót, mikroszkópot, távcsövet, vízvizsgálót, ismeretterjesztő színes lexikonokat, barométert, különböző mozgó modelleket, melyek segítették a gyermekek játékos cselekedtetését, miközben az ismereteik folyamatosan bővültek. A zöld tevékenységek meghatározzák az intézmény mindennapjait, melynek eredményeként létrejött a „Csodabogarak a búvárszobában” tehetségműhely, ahova azon kisgyermekek járnak, akik kiemelkedő képességgel rendelkeznek a környezeti jelenségek felfedezésére, megértésére.
Szeretném megköszönni az óvodánkba járó gyermekek szüleinek a támogatást, hiszen a segítségük nélkül nem sikerült volna céljainkat elérni, terveinket megvalósítani. Mindig számíthattunk az együttműködésre, akár a gyűjtögetések fázisában, zöld ünnepek lebonyolításában, a kirándulások, túrák szervezésében.
Az elmúlt évek alatt a sikeres pályázat íróknak és az óvoda valamennyi megvalósító tagjának nagy elismerés! (2009 - Kiss Sándorné, 2012 - Kiss Sándorné, Tamásné Turbéki Angéla, 2015- Tamásné Turbéki Angéla, 2018 - Jagadics Zoltánné, Tamásné Turbéki Angéla)
Távlati terveinkben szeretnénk kiszélesíteni kapcsolatainkat, együttműködni hasonló arculatú óvodákkal - országhatárokon belül és kívül -, civil szervezetekkel, valamint még több és változatos lehetőséget biztosítani a gyermekeknek a megtapasztalásra, élménynyújtásra, ismeretszerzésre. Fontosnak tartjuk a természet kínálta értékeket közelebb vinni a családokhoz, a tudatos szemléletformálás kiszélesítését, az óvoda „Zöld tevékenységét” mintaként állítani más intézmények számára.
Tamásné Turbéki Angéla