Hősök, csaták, relikviák

múzeum01
Március 14-én a Marcali Múzeum új időszaki kiállításának ünnepélyes megnyitójára került sor.  A tárlattal az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára emlékeznek. A kiállítás nagyszámú és jelentős eszmei értékű tárgyi anyaga a kort idéző dokumentumokból, portrékból, litográfiákból, emléktárgyakból, viseletmásolatokból és eredeti fegyverekből épült fel.

A rendezői cél az volt, hogy a tematikusan összeillő tárgycsoportok lehetőséget adjanak e történelmi időszak több szempontú megismerésére.Március 14-én a Marcali Múzeum új időszaki kiállításának ünnepélyes megnyitójára került sor.  A tárlattal az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára emlékeznek. A kiállítás nagyszámú és jelentős eszmei értékű tárgyi anyaga a kort idéző dokumentumokból, portrékból, litográfiákból, emléktárgyakból, viseletmásolatokból és eredeti fegyverekből épült fel. A rendezői cél az volt, hogy a tematikusan összeillő tárgycsoportok lehetőséget adjanak e történelmi időszak több szempontú megismerésére.Vidák Tünde múzeumigazgató, néprajzkutató, andragógus, Somogy Megyei Múzeumi Koordinátor mesélt a tárlatról:
- Már tavaly megkezdődött a kiállítás tervezése, pontosan az évforduló miatt. A kérdés az volt, hogy milyen tárgyi anyagból, és a téma mely vetületét kiemelve készítsük el azt. A múzeumunkban kevés ’48-as tárgyi emlék van, ez nem lett volna elegendő. Éppen ezért az intézmény gyűjteménygyarapítási stratégiájában kiemelt célként szerepel, hogy megpróbálunk emlékanyagot beszerezni ebből az időszakból.
- Hogyan kerültetek kapcsolatba azokkal a gyűjtőkkel, akik most kölcsönadták a tárgyaikat, emlékeiket?
- Három évvel ezelőtt már rendeztünk ’48-as kiállítást, akkor a zalaegerszegi muzeológus kollégákkal egyeztetve hangzott el a Keszthelyen élő Fekete György neve, aki pedig még a szegedi Fenyvesi Csabát is ajánlotta, mint gazdag tárgyi anyaggal rendelkező magángyűjtőt. Az éremgyűjteményt pedig Mihalics Géza marcali gyűjtő biztosította. Mindannyian jó szívvel támogattak minket, hiszen az elmúlt időszakban korrekt munkakapcsolat alakult ki közöttünk. A kiállítás koncepcióját Huszár Mihály történész és Samuné Bogyó Hajnalka múzeumpedagógus közösen dolgozták ki, érvényre juttatva azt a korszerű muzeológiai irányzatot, mely szerint a tudományos szempontok mellett a múzeumi ismeretátadás lehetőségeit is figyelembe kell venni. Ennek megfelelően már a tervezés időszakától a múzeumpedagógusok is kapcsolódjanak be a munkába, hisz ők lesznek azok, akik közvetítik az ismereteket a diákcsoportoknak. Igazgatóként teljes mértékben azonosulok ezzel a szemlélettel. A kiállítás látványvilágának megalkotója, a színvilág megálmodója Babina Csabáné gyűjteménykezelő munkatársunk volt. Kiváló érzékkel mindig azt tartja szem előtt, hogyan tud egy-egy tárgy a legjobban érvényesülni a kiállítás során.

Fekete György Keszthelyen él. Ő adta kölcsön harci eszközeit, fegyverritkaságait. - Mikor kezdte a gyűjtést?
- Középiskolás koromban. Aktív munkavállalóként szállodai közgazdászként dolgoztam, pár éve nyugdíjas vagyok, azóta még több időm van erre a szenvedélyre. Kiállításokat csak az utóbbi időben szervezünk, vagy éppen kölcsönadok fegyvert különböző tárlatokhoz. A Festetics-kastélyban rendeztünk nagyszabású huszárkiállítást egy kecskeméti kollégával, amely a XV. századtól az I. világháborúig felölelő történelmi időszakot mutatta be. 
- Mi volt az első fegyver, amit kapott? 
- Kissrác voltam, amikor édesapámtól kaptam 1861 M. [mintájú] tiszti szablyát. Amikor elkezdtem a gyűjtést, még könnyebb volt beszerezni a fegyvereket. Azért még mindig vannak kereskedők, akik a militáriára szakosodtak. A munkám során sokat utaztam, külföldi aukciós házakból is tudtam vásárolni. Körülbelül háromszáz tárgyam van. A gyűjtőszenvedély olyan, mint egy „betegség”. Minden évben bővül pár darabbal a gyűjteményem.

múzeum3A szegedi Fenyvesi Csaba gyűjteményéből származnak a falakon lévő képek, a legtöbb dokumentum és emléktárgy, valamint a viseletmásolatok egy része.
- Húsz éve vagyok gyűjtő. Egy barátom hatására kezdtem a gyűjtésbe, majd vált a szenvedélyemmé. A gyűjteményemnek az itt látható anyag csak egy része, otthon kétszer ennyit őrzök még.  Most már nehéz újakat beszerezni, ritkán bukkan elő egy-egy korabeli emlék. Sokat közülük ki is vittek külföldre az 1960-as, 70-es években. Annak viszont nagyon örülök, hogy ilyen színvonalas kiállítás keretében kerülnek bemutatásra a gyűjteményem darabjai. A Marcali Múzeum már most megkezdte a témakörben megvalósítandó következő kiállítás tervezését és szervezését, hiszen 2020-ban Noszlopy Gáspár születésének 200. évfordulóját ünnepeljük Marcaliban is.A jelenlegi tárlat május 15-ig látogatható. HCSGY


Nyomtatás