Kulturális örökség
1.A helyi érték megnevezése:

Kozma Andor életműve

2. Az értéktárba történő felvételt jóváhagyó bizottsági határozat száma:

5/2016. (IV.27.)

3. A helyi érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:

kulturális örökség

4. A helyi érték fellelhetőségének helye:

Szülőházának helyét Marcaliban emléktábla jelöli a Rákóczi és a Kossuth utca kereszteződésében, valamint utcát neveztek el róla

5. A helyi érték bemutatása

Kozma Andor 1861-ben Marcaliban született Kozma Sándor és Dóczy Regina gyermekeként. Pápán tanult, majd a budapesti evangélikus főgimnáziumban érettségizett. 1885-ben a legnagyobb magyar biztosító társaság tisztviselője, majd főtitkára lett. Írásai rendszeresen megjelentek országos napilapokban – Pesti Hírlap, Nemzet, Az Ujság – és az irodalmi életet vezető Hétben. A Borsszem Jankó című politikai lapban szatirikus verseit publikálta. 1925-ben műfordításában jelent meg Goethe Faust című drámája. 1893-ban a Kisfaludy Társaság tagjává választották. 1910-ben országgyűlési képviselő lett.

1933-ban halt meg, síremléke a budapesti Kerepesi úti temetőben található.

6. A helyi értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia,  honlapok, multimédiás források)

Merényi Oszkár: Kozma Andor. Kaposvár, 1941.

Komlós Aladár: A magyar költészet Petőfitől Adyig. Bp. 1959.

7. A helyi érték hivatalos weboldalának címe: -

kozma andor