Városi ünnepi megemlékezés

ünnepség2

 

Hagyományosan a Noszlopy-szobornál kezdődött március 15-én a Marcali Város Önkormányzata által szervezett rendezvény nemzeti ünnepünk alkalmából. Dr. Sütő László, Marcali város polgármestere mondott beszédet.

 

 

 

 

„Föltámadott a tenger,
A népek tengere;
Ijesztve eget-földet,
Szilaj hullámokat vet
Rémítő ereje.

Látjátok ezt a táncot?
Halljátok e zenét?
Akik még nem tudtátok,
Most megtanulhatjátok,
Hogyan mulat a nép.”

              ( Petőfi Sándor)

„Most tél van és csend és hó és halál. 
A föld megőszült; 
Nem hajszálanként, mint a boldog ember, 
Egyszerre őszült az meg, mint az isten, 
Ki megteremtvén a világot, embert, 
E félig istent, félig állatot, 
Elborzadott a zordon mű felett 
És bánatában ősz lett és öreg.”

                                    (Vörösmarty Mihály)

 

 

 „Lehet, hogy ünnepi beszéd helyett csak e két költő óriás gondolataiban kellene elmélyednünk, és megértenénk 1848-49 dicsőségét és az azt követő időszak reménytelenségét”-kezdte gondolatait. Felidézte egyetemista éveit, amikor még a megtorlástól félve lehetett csak tiszta szívvel emlékezni ezen a napon. Majd feltette a kérdést: „Vajon, ha Kossuth, Széchenyi, Batthyányi valóban választhatott volna, hogyan fejlődik az ország? A reformtörvények hatására levetkőzve a félfeudális viszonyokat, létrejön-e a Köztársaság, az erős polgári demokrácia, a gazdaságilag, politikailag független európai állam? Nekik ez nem adatott meg.” A szabadságharc leverése utáni történelmi események áttekintése után az alábbi gondolatokkal fejezte be beszédét:

„ A XXI. század kezdetén is fontos, hogy emlékezzünk rájuk, ápoljuk emléküket. De tartozunk áldozatukért azzal is, hogy a ma esélyeit megragadjuk, és olyan országot teremtsünk, melyben a demokrácia kialakult intézményeit nem használhatja saját céljaira egyetlen politikai párt vagy mozgalom sem. A kirekesztéssel, megosztottsággal szemben olyan egység szükségességét hirdetjük, mely toleráns, megértő a különböző gondolatokkal szemben, és képviselőiket a nemzet, a haza, a város boldogulása érdekében közös cselekvésre képes mozgósítani. Hiszem, hogy a részérdekeken, ideológiai megfontoláson felülemelkedve ez az egység megteremthető, megteremtendő, hiszen önmagunkért, városunkért mi Marcaliak vagyunk a felelősek.”

 A műsorban a Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai, a művészeti iskola táncosai, az iskola énekkara működött közre. A színvonalas előadás és a koszorúzások után ellátogattak az ünnepség résztvevői az 1848-49-es emlékhelyekhez. Tóth Ágoston szobránál a Marcali Bajtársi Egyesület Dalárdája énekelt.

HCSGY

 

ünnepség1

 

ünnepség5

 

műsor

 

ünnepség3

 

ünnepség4

 

ünnepség7

 

 


Nyomtatás