Gróf Forgách Móric ezredes és mezőgazdasági fejlesztő

forgach 201802

A gímesi és gácsi gróf Forgách család 137 évig töltött be meghatározó szerepet Marcali Gomba nevű településrészének történetében. 1810-ben a vágújhelyi (ma Nové Mesto nad Váhom, Szlovákia) gróf Forgách Ferenc Xavér (1782-1862) Pesten kötött házasságot szentviszlói Deseő Judittal (1791-1873), egy somogyi köznemesi család tagjával, aki nővérével örökölte a nagygombai birtokot. A házaspár letelepedésével a grófi család egy újabb, ún. gombai ága jött létre, távol a felső-magyarországi Gímes (ma Jelenec, Szlovákia) központú ősi birtoktestektől.


Forgách002RT vag kicsi FF NaploA legidősebb fiuk, Móric 1812. január 4-én született Nagygombán. Ifjú korában katonai pályára lépett, 1839-től a 2. dragonyos ezred hadnagya, majd 1848-ban kapitányaként szolgált Ausztria észak-olasz tartományában. Itt Rovigo (ma Olaszország) településen feleségül vette báró Biela Vilmos térparancsnok, csillagász és wallensterni Schindler Anna Terézia leányát, Emíliát (1821-1843). Két gyermekük született: Franciska (1839-1913) és Károly (1840-1900). Korán megözvegyült és soha nem nősült újra. Császárhűsége – gyorsan emelkedő katonai karrierjéből adódóan – megkérdőjelezhetetlen volt, annak ellenére, hogy 1848-ban a testvérei közül Ágoston (1813-1888) pozsonyi kanonok, az utolsó rendi gyűlés felsőházi tagjaként támogatta, Antal (1818-1899) pedig főhadnagyként harcolt a magyar ügyért.
Forgách Móricot 1850-ben hazavezényelték és alezredesként a kassai központú 5. ezred vezetésével bízták meg. 1853-ban pedig az 1. zsandár ezred parancsnokává nevezték ki, amely a pesti Újépületben, a szabadságharcosok börtönében állomásozott. 1853. március 3-án reggel az ő parancsnoksága alatt álló alakulat katonái végezték ki Noszlopy Gáspárt és társait. Bizarr történelmi pillanat lehetett, amikor a volt birtokszomszédok, a kisgombai, legendás kormánybiztos és a nagygombai alezredes szembekerült egymással. Ezután 1857-ben a Bécsben állomásozó 1. zsandár ezred parancsnoka volt. Az 1867-ben megerősödő somogyi betyártámadások, főleg a megyeszerte népszerű Juhász András és bandájának a tevékenysége – rablások és az osztopáni bíró meggyilkolása – miatt a megyegyűlés 1868. szeptember 17-i közgyűlésén teljhatalmú királyi biztos kinevezését kérte. Gróf Forgách Móric nyugalmazott ezredest, cs. és kir. kamarást nevezték ki erre a feladatra, amely megbízásnak sikeresen eleget is tett.
Forgách Móric nyugállományba vonulását követően, a ma is álló gombai kastélyba költözött, elismert mezőgazdasági fejlesztőnek számított. Komoly figyelmet fordított nagygombai uradalmának és 800 holdnyi földbirtokának a modernizálására. Kiváltképpen az állattenyésztésre és fák ültetésére helyezte a hangsúlyt. Majorságában az elsők között használtak cséplőgépet. 1862-ben és 1863-ban a Somogy Megyei Gazdasági Egyesület gépészeti szakosztályának vezetőjeként a nyugalmazott katonatiszt jó példával hirdette a mezőgazdasági modernizációt, amikor a Marcaliban megtartott kiállítások és versenyek szervezésében részt vett. Az ő földjén mutatták be a járás első aratógépét is. A gazdálkodás másik részterületét jelentette a Nagyberekben kialakított tőzegtelep, ahol egy sajtoló géppel tőzegtéglát, úgynevezett „turfát” készítettek. Ezzel fűtötték az uradalom Mária nevű hengermalmának gőzgépeit, a felesleget pedig eladták. Forgách Móric kastélyától keletre helyezkedtek el a cselédházak és az intézői lak, amelyek ma is állnak. A kastély előtti út nyugati oldalán feküdt a kertészkert, északra a ma már nem létező kovácsműhely és birkaistálló állt. 1871-ben Münz Simon kereskedő kezdeményezésére megalapították a Marczali Takarékpénztár Részvénytársaságot, amelynek az első igazgatója 1880-ig Forgách Móric volt, szorgalmazva ezzel a település pénzügyi modernizációját is.
A nyugalmazott ezredes 1880. április 21-én halt meg Bécsben, s ott el is temették, majd a nagygombai temetőben hamvait később újratemették. Német feliratú, márvány obeliszk síremléke a Forgách családi sírkertben található.
A Forgách családhoz köthető fényképek, dokumentumok gyűjtését és feldolgozását a Marcali Múzeum végzi – 2010 óta együttműködve a szlovákiai Forgách de Ghymes Polgári Társulással – amely számos konferencián tudományos előadást, másutt ismeretterjesztő előadást eredményezett. A családi sírhely felújítása a Gombai Településrészi Munkacsoport és mások támogatásával már évek óta folyik. Huszár Mihály történész

DSC09593

A gombai Forgách kastély épülete 2015-ben (Fotó: Zsirai Tibor)